Цели:
1. Практическая: формирование лексико-грамматических навыков,
развитие навыков устной речи, навыков чтения в задании на точное понимание
информации в тексте и во время аудирования.
2. Развивающая: развивать способность
к сравнению, умозаключению, развивать оперативную память, развивать умение
выражать своё отношение к теме, способствовать развитию аналитического,
критического и обратного аналитического, критического мышления через использование
творческих заданий.
3. Воспитательная: формирование уважительного и ответственного
отношения к природе, воспитания бережливости и осознание роли человека во
взаимодействии с природой, формирование способности осознавать экологические
проблемы и желание помочь природе.
Ход урока.
Вступительное слово учителя:
I Organization moment. Teacher:
Good morning, dear friends and guests.
Today
we'll have an unusual lesson. We’ll talk about our ecology. It’s a big problem
today.
Let’s look at the pictures on the black board
(Checking the previous words). Try to give associations to the theme "Ecology”.
II Phonetic drill.
Stop littering!
Take care of Nature.
Respect the Nature.
Leaving litter is a sin,
So find a bin to put it in!
III The main part of the lesson. Prepare for the
lesson.
Match the words.
IV Look at the
table and try to answer to the questions
Choose the variant and ask the questions. For example
A1
V Read and complete the sentences.
VI Pantomime. Choose the card and try to show
it meanings with the help of mime or gesture.
VII Listen to the text and try to understand
it. (ex.7 p.153)
VIII True or false. (ex.8 p.153)
IX Make up the poem (using the words you know).
1 Ecology
2 Two adjectives
3 Three verbs
4 a sentence (4 words)
5 Association with the word.
X A song "May there always be sunshine”
X
Conclusion.
Secure: What did you learn at the lesson?
Home task: ex.14 p.154
To put marks: I gave such marks...
|